Leczenie

Trochę wiedzy o leczeniu stomatologicznym.

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się Państwu usłyszeć u swojego lekarza dentysty "konieczne jest leczenie kanałowe" czy też "trzeba założyć koronę".Te stwierdzenia dla wielu z Państwa są całkowicie niezrozumiałe, a czasami wręcz wywołują przerażenie. Strach przed nieznanym, czy bólem jest główną przyczyną z powodu której, szerokim łukiem omijamy dentystę. Znacząca część społeczeństwa decyduje się odwiedzić gabinet stomatologiczny w momencie kiedy pojawia się pierwszy ból, a niestety pomimo postępu nauki często taki ząb nadaje się już tylko do zatrucia (umartwienia).
Dlatego warto byłoby chociaż w minimalnym stopniu wiedzieć na czym polega dany zabieg i jakie korzyści może przynieść.
Postaramy się opisać Państwu najczęściej wykonywane zabiegi w gabinetach dentystycznych.

 

Implanty

 

Implanty stomatologiczne czyli trzecie zęby

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia (przez nas nazywanego układem stomatognatycznym), a każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po utraconym zębie jest poważnym błędem. Zęby, bowiem tworzą tak spójny układ, że zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby się kontaktować. Utrata zębów, to nie tylko problem estetyczny, to również zmniejszenie wydolności żucia, przyśpieszone ścieranie pozostałych zębów, zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Co to są implanty stomatologiczne?

Implanty są to tytanowe śruby zastępujące korzeń zęba, które umieszcza się w miejscu utraconych zębów. Dzięki właściwościom tytanu implant zarasta się z kością, następuje tzw. osseointegracja. Do implantów, za pomocą specjalnych elementów tzw. łączników, mocowane są uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, protezy). Implanty zębowe stanowią korzystną z punktu widzenia czynności i estetyki alternatywę dla klasycznych metod uzupełniania brakujących zębów. Po wytworzeniu solidnego oparcia, jakim jest wygojony w kości implant, możemy przystąpić do odbudowania brakujących zębów. Teraz prace przejmuje laboratorium protetyczne, gdzie pod kontrolą lekarza powstają przyszłe – „trzecie” zęby.

Dzięki implantom stomatologicznym możemy odtworzyć:

  • brak pojedynczego zęba,
  • brak kilku zębów,
  • brak wszystkich zębów.
Wszczepienie implantu:

Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na umieszczeniu w kości, w miejscu utraconego zęba „tytanowego korzenia”. Postępowanie to jest całkowicie bezbolesne. Od tego momentu zaczyna się proces osseointegracji, który trwa od 3 do 6 miesięcy. Na tym etapie zostajecie Państwo zaopatrzeni w tymczasowe uzupełnienia protetyczne, zapewniające komfort estetyczny i funkcjonalny. Kolejnym etapem jest wykonanie uzupełnienia ostatecznego, co w zależności od stopnia trudności, trwa do 2 tygodni.

Dlaczego implanty dentystyczne?
  • najbardziej naturalnie uzupełniają brakujące zęby
  • nie trzeba szlifować zębów sąsiednich
  • dają komfort i stabilność koron i mostów
  • zapobiegają zanikowi kości
  • są sprawdzone od dziesięcioleci
  • dzięki implantom można pozbyć się ruchomych uzupełnień protetycznych

Bezwzględnym warunkiem sukcesu leczenia implantologicznego jest utrzymanie bardzo dobrej higieny oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza.

 

Protetyka stomatologiczna

 

Korona porcelanowaProtetyka stomatologiczna czyli jak uzupełnić brakujące zęby

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia (przez nas nazywanego układem stomatognatycznym), i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po utraconym zębie jest poważnym błędem. Zęby, bowiem tworzą tak spójny układ, że zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby się kontaktować. Utrata zębów, to nie tylko problem estetyczny, to również zmniejszenie wydolności żucia, przyśpieszone ścieranie pozostałych zębów, zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Protetyka stomatologiczna to wiedza i sztuka poświęcona odbudowie uszkodzonych, lub uzupełnieniu brakujących zębów. Utrata jednego lub większej ilości zębów daje wiele możliwości ich uzupełnienia. Ogólnie można podzieli je na dwie kategorie. Są to uzupełnienia ruchome, lub uzupełnienia stałe.

Uzupełnienia stałe

To takie uzupełnienia protetyczne, które są „przyklejone” do zębów własnych specjalnymi cementami dentystycznymi i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania. Dzięki temu zapewniają pacjentowi pełen komfort.Uzupełnienia stałe, prawidłowo wykonane, na prawidłowo przygotowanych zębach własnych użytkownika, w praktyce zapewniają pełną estetykę, bowiem wyglądają i służą jak zęby własne.

Wśród uzupełnień stałych wyróżniamy:

  • wkłady koronowo-korzeniowe: są wykonywane, gdy znacznemu zniszczeniu uległa naturalna korona zęba, a pozostawiony zdrowy korzeń możemy wykorzystać jako „naturalny implant”, w którym mocuje się wkład koronowo-korzeniowy. Na tak przygotowany ząb konstruuje się koronę protetyczną przywracającą prawidłowy wygląd. Są wykonywane ze stopów metali, lub materiałów ceramicznych;
  • wkłady koronowe: typu inlay / onlay osadzane są w pojedynczym zębie, i stanowią alternatywę dla tradycyjnego wypełnienia zachowawczego(plomby). Wykonywane są w laboratorium za złota, kompozytu, lub porcelany;
  • licówki: to najczęściej porcelanowe uzupełnienia przyklejane do powierzchni wargowej zębów. Znajdują zastosowanie jako mało inwazyjna metoda poprawy estetyki. Dzięki nim możliwa jest odbudowa po niewielkich urazach, zamaskowanie uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów-ich wydłużenie lub poszerzenie, korekta koloru. Przed zastosowaniem licówek konieczna jest wnikliwa analiza warunków zgryzowych, gdyż nie u wszystkich pacjentów możliwe jest ich zastosowanie;
  • korony protetyczne: są to uzupełnienia jednozębowe stosowane w przypadku znacznego, niedającego się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień, zniszczenia części koronowej zęba. Korony protetyczne mogą być uzupełnieniami samodzielnymi, lub stanowić element większej konstrukcji, np. mostu. Korony protetyczne zastępują i uzupełniają uszkodzone twarde struktury zębów własnych i skutecznie przejmują ich naturalne funkcje, a jeśli są prawidłowo ukształtowane, nie różnią się w swojej zewnętrznej formie od koron naturalnych. Materiałem, z którego obecnie wykonuje się korony jest połączenie stopów metali z ceramiką, lub sama ceramika-tzw. korony pełnoceramiczne (Zirconia, Procera);
  • mosty protetyczne: są to uzupełnienia wielozębowe mogące uzupełnić niektóre częściowe braki w uzębieniu. Most jest na stałe umocowany na pozostałych zębach pacjenta. Zadaniem mostów jest nie tylko uzupełnienie brakujących zębów, lecz również całkowite przywrócenie zdolności gryzienia, poprawa warunków wymowy, odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych, ale co najważniejsze dla pacjenta przywrócenie prawidłowego wyglądu, pięknego uśmiechu, i to przy zachowaniu pełnego komfortu posiadania własnych zębów. Mosty wykonuje się z tych samych materiałów co korony protetyczne.

 

 

Proteza nylonowaUzupełnienia ruchome

To uzupełnienia protetyczne wyjmowane z jamy ustnej, co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Kolejne wizyty w trakcie leczenia tj. wykonanie protez są dla pacjenta całkowicie bezbolesne i nieobciążające. Dobór kształtu i koloru zębów jest indywidualny dla każdego pacjenta. Istnieje również możliwość charakterystycznego, indywidualnego ustawienia zębów przednich zgodnie z położeniem zębów własnych pacjenta, które wcześniej utracił.


Wśród uzupełnień ruchomych wyróżniamy:

  • protezy szkieletowe: wykonywane są one przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich cześć stanowi metalowy szkielet
    zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy, natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów i przenoszące w ten korzystny i fizjologiczny sposób siły żucia poprzez zęby na kość. Ważną zaletą tego rodzaju protez jest znaczne ograniczenie powierzchni błony śluzowej, która jest przykryta przez protezę;
  • protezy osiadające: częściowe lub całkowite. Wykonywane są z twardej lub miękkiej masy akrylowej, ale mogą też by wykonane z elastycznego nylonu.
  • protezy częściowe osiadające wykonuje się ze względów ekonomicznych w tych samych przypadkach co protezy szkieletowe;
  • protezy całkowite przeznaczone dla pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby. Protezy całkowite uzupełniają pełne braki uzębienia i zapewniają przywrócenie funkcji żucia i estetyki wyglądu.

 

Ortodoncja

Aparat ortodontyczny
Ortodoncja czyli sposób na proste zęby

ortodontaPiękny uśmiech jest marzeniem prawie każdego z nas. A jeszcze gdy ukazujemy równe, białe zęby, twarz wygląda atrakcyjnie i tym samym rośnie nasze dobre samopoczucie. Często jednak unikamy uśmiechu ze względu na krzywe zęby, czyli wadę zgryzu. Myślimy wówczas o możliwościach prostowania zębów, zadając sobie pytania: jak można skorygować zgryz?, czy nasza wada jest „naprawialna”?, do ilu lat można zakładać aparat korekcyjny? Z tymi pytaniami najlepiej zwrócić się do naszego ortodonty, który zajmuje się leczeniem właśnie wad zgryzu. Dowiemy się wówczas, że leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego, czyli u dzieci, młodzieży i dorosłych. Przywykliśmy uważać, że wady zgryzu można naprawić wyłącznie w dzieciństwie, a w ostateczności – we wczesnej młodości. Dlatego nie dziwią nikogo licealiści czy studenci w specjalnych aparatach, a widok kolorowych elementów na zębach nawet bawi. Warto jednak wiedzieć, że prostowanie zębów, jak popularnie nazywa się ortodoncję, nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, ale głównie lecznicze. Wady zgryzu mogą bowiem powodować choroby przyzębia (paradontozę), utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy.

Aparaty ruchome

ortodonta-wyjmowany-aparatAparaty ruchome zaleca się głównie dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, a więc przed wymianą zębów mlecznych na stałe. Aparat taki , w uproszczeniu, składa się z plastikowej płytki oraz drucianych pętli dopasowanych kształtem do zębów. Jego możliwości terapeutyczne są z reguły dość ograniczone, pozwalając na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu.

Metoda ta nie daje wielu możliwości obracania zębów, lub ich przesuwania, dlatego niektórych wad zgryzu po prostu w ten sposób wyleczyć się nie da. Skuteczność leczenia aparatem tego typu zależy od rygorystycznej współpracy pacjenta z lekarzem. Dziecko powinno ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty i nosić aparat przez określoną liczbę godzin w ciągu doby.

Zamki ortodontyczne metalowe i ceramiczneAparaty stałe

aparat-stalyAparaty stałe są przeznaczone do leczenia wad zgryzu głównie po 13 roku życia, kiedy jest już uzębienie stałe. Aparat taki składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane do powierzchni zębów specjalnym klejem. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku, a także obracać wokół własnej osi. Zwykle w aparatach stosuje się zamki metalowe, ale można także zakładać niemal niewidoczne i bardzo estetyczne zamki porcelanowe, kompozytowe lub z kryształu górskiego. Takie rozwiązania pozwalają stosować aparaty ortodontyczne u pacjentów, którzy z różnych przyczyn (najczęściej kosmetycznych) nie mogą zaakceptować tradycyjnego wyglądu aparatu stałego.

Leczenie dorosłych nie różni się specjalnie od leczenia dzieci. Ma na celu nie tylko poprawę estetyki zębów, lecz często jest przygotowaniem do leczenia protetycznego, lub implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność dodatkowego leczenia tych dolegliwości. Aparaty ortodontyczne wyrównują zęby i naprawiają wady zgryzu. Mają także za zadanie usunąć konsekwencje występowania tych wad, powodujące złe rozdrabnianie pokarmów, a także próchnicę, spowodowaną złym czyszczeniem zębów, często utrudnionym z powodu ich stłoczenia.

Okres leczenia ortodontycznego

Okres leczenia ortodontycznego wynosi około 2 lat, a zależy oczywiście od wady – jej nasilenia i wieku pacjenta. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy pamiętać o utrzymaniu efektów leczenia, do czego służą aparaty retencyjne. Są to płytki lub cienkie druciki, niewidoczne podczas uśmiechu, przyklejane do zębów na pewien czas. Do naszego Gabinetu coraz częściej przychodzą osoby po 30-tce i starsze. Cieszy, gdy tak właśnie do stanu swego zdrowia podchodzą pacjenci, którzy gabinetu ortodontycznego nie traktują wyłącznie jak kosmetycznego.