Zęby mleczne
Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać w wieku 6-8 miesięcy, a ich formowanie kończy się około 2,5 roku życia, czyli około 30 miesiąca życia. Wraz z rozwojem zębów stałych zęby mleczne, których jest w sumie 20, tracą korzenie i wypadają w wyniku poruszania lub są usuwane przez wyrywanie. Zęby mleczne zaczynają wypadają w wyniku naporu zębów stałych, proces ten zaczyna się wieku 6-7 lat, powinien zakończyć się do 12 roku życia.
Objawy wyrzynania się zębów mlecznych
W okresie, gdy zaczynają wyrzynać się zęby mleczne, możesz zaobserwować u dziecka pewne ogólne i miejscowe zmiany. Należą do nich: utrata apetytu, utrata masy ciała spowodowana brakiem apetytu, biegunka, zwiększone wydzielanie śliny, niepokój, łagodna gorączka, swędzenie i zaczerwienienie dziąseł. Chociaż nie ma metody leczenia tych zmian, Twój pedodonta może zalecić żel do zębów i syropy przeciw swędzeniu, aby zapewnić komfortowe odżywianie i złagodzić ból.
Znaczenie zębów mlecznych
Najważniejszym zadaniem zębów mlecznych, których jest w sumie 20, jest zapewnienie dziecku pożywienia. Prawidłowy rozwój mowy jest możliwy także przy obecności zębów mlecznych. Zęby mleczne, które znajdują się w pozycji zębów tymczasowych, prowadzą również zęby stałe wychodzące z tyłu. Z tego powodu ważna jest współpraca rodziny z pedodontą już od początku wyrzynania się zębów u dzieci.