Ortodoncja czyli sposób na proste zęby

Piękny uśmiech jest marzeniem prawie każdego z nas. A jeszcze gdy ukazujemy równe, białe zęby, twarz wygląda atrakcyjnie i tym samym rośnie nasze dobre samopoczucie. Często jednak unikamy uśmiechu ze względu na krzywe zęby, czyli wadę zgryzu. Myślimy wówczas o możliwościach prostowania zębów, zadając sobie pytania: jak można skorygować zgryz?, czy nasza wada jest „naprawialna”?, do ilu lat można zakładać aparat korekcyjny? Z tymi pytaniami najlepiej zwrócić się do naszego ortodonty, który zajmuje się leczeniem właśnie wad zgryzu. Dowiemy się wówczas, że leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego, czyli u dzieci, młodzieży i dorosłych. Przywykliśmy uważać, że wady zgryzu można naprawić wyłącznie w dzieciństwie, a w ostateczności – we wczesnej młodości. Dlatego nie dziwią nikogo licealiści czy studenci w specjalnych aparatach, a widok kolorowych elementów na zębach nawet bawi. Warto jednak wiedzieć, że prostowanie zębów, jak popularnie nazywa się ortodoncję, nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, ale głównie lecznicze. Wady zgryzu mogą bowiem powodować choroby przyzębia (paradontozę), utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy.

Aparaty nakładkowe – rewolucja w dziedzinie ortodoncji

Alignery, czyli aparaty nakładkowe to aparaty ruchome, które wyjmowane są z jamy ustnej. Mają one formę przezroczystych nakładek dopasowanych do łuków zębowych, dlatego po założeniu są praktycznie niewidoczne.

W trakcie leczenia ortodontycznego pacjent regularnie zmienia nakładki na nowe, co umożliwia stopniowe ustawienie zębów w odpowiednich pozycjach, aż do całkowitego wyeliminowania wady.

Wśród dostępnych obecnie na rynku alignerów znajdują się nakładki Invisalign, które wyróżniają się na tle konkurencji innowacyjnym sposobem leczenia na bazie najnowszych technologii i przystępnymi cenami.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome zaleca się głównie dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, a więc przed wymianą zębów mlecznych na stałe. Aparat taki , w uproszczeniu, składa się z plastikowej płytki oraz drucianych pętli dopasowanych kształtem do zębów. Jego możliwości terapeutyczne są z reguły dość ograniczone, pozwalając na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu.

Metoda ta nie daje wielu możliwości obracania zębów, lub ich przesuwania, dlatego niektórych wad zgryzu po prostu w ten sposób wyleczyć się nie da. Skuteczność leczenia aparatem tego typu zależy od rygorystycznej współpracy pacjenta z lekarzem. Dziecko powinno ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty i nosić aparat przez określoną liczbę godzin w ciągu doby.

Aparaty stałe

Aparaty stałe są przeznaczone do leczenia wad zgryzu głównie po 13 roku życia, kiedy jest już uzębienie stałe. Aparat taki składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane do powierzchni zębów specjalnym klejem. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku, a także obracać wokół własnej osi. Zwykle w aparatach stosuje się zamki metalowe, ale można także zakładać niemal niewidoczne i bardzo estetyczne zamki porcelanowe, kompozytowe lub z kryształu górskiego. Takie rozwiązania pozwalają stosować aparaty ortodontyczne u pacjentów, którzy z różnych przyczyn (najczęściej kosmetycznych) nie mogą zaakceptować tradycyjnego wyglądu aparatu stałego.

Leczenie dorosłych nie różni się specjalnie od leczenia dzieci. Ma na celu nie tylko poprawę estetyki zębów, lecz często jest przygotowaniem do leczenia protetycznego, lub implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność dodatkowego leczenia tych dolegliwości. Aparaty ortodontyczne wyrównują zęby i naprawiają wady zgryzu. Mają także za zadanie usunąć konsekwencje występowania tych wad, powodujące złe rozdrabnianie pokarmów, a także próchnicę, spowodowaną złym czyszczeniem zębów, często utrudnionym z powodu ich stłoczenia.

Okres leczenia ortodontycznego

Okres leczenia ortodontycznego wynosi około 2 lat, a zależy oczywiście od wady – jej nasilenia i wieku pacjenta. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy pamiętać o utrzymaniu efektów leczenia, do czego służą aparaty retencyjne. Są to płytki lub cienkie druciki, niewidoczne podczas uśmiechu, przyklejane do zębów na pewien czas. Do naszego Gabinetu sDent coraz częściej przychodzą osoby po 30-tce i starsze. Cieszy, gdy tak właśnie do stanu swego zdrowia podchodzą pacjenci, którzy gabinetu ortodontycznego nie traktują wyłącznie jak kosmetycznego.